Adéu als cursos del juliol, tornem al setembre!

Ja s’acaben els cursos d’aquest estiu als Punts TIC municipals! Aquest mes hem tingut una varietat de cursos molt ampla, en quant a temàtica i eines digitals ja que hem volgut aproximar-nos a una gran diversitat de col·lectius i situacions professionals específiques.

Disp mobils B 02

Iniciació al PC i Internet:

En aquest curs realitzat al Punt TIC Palau Falguera, els alumnes han perdut la por a l’ordinador i han assentat les bases per poder fer un pas més dins del món tecnològic.

A part de refrescar la memòria en la navegació per l’escriptori o per la navegació web, els nostres alumnes han millorat les seves habilitats mecanogràfiques (un aspecte molt important!).

Sessions temàtiques: Eines 2.0 per a la presentació de resultats.

Aquest curs ha estat un dels més complets d’aquest mes, ja que hem tractat totes les eines més innovadores de la xarxa per crear presentacions d’allò més originals.

Hem passat de treballar amb el Power Point, una eina molt efectiva però que a la pràctica es queda una mica endarrerida a fer-ho amb el PowToon; una plataforma que imitant el sistema de diapositives ens permet crear animacions per poder fer les nostres presentacions més interactives i innovadores.

Pel camí, hem treballat amb Prezi, hem aprés a crear infografies amb Piktochart i hem investigat un parell de tips com per exemple, crear un núvol de tags per la nostra presentació o el nostre blog i també com crear mapes conceptuals (sense deixar-nos la pell fent fletxes amb el Word!).

Disp mobils 01

Sessions temàtiques: Creació de blog amb WordPress.

Més que un curs, aquesta formació ha estat un monogràfic que integra totes les passes que hem de fer per començar a tenir presència i visibilitat a la xarxa.

En aquest curs hem treballat amb les dues plataformes que ens ofereix WordPress; tant la seva versió online (wordpress.com) com la seva versió d’escriptori (wordpress.org); també hem fet una introducció al sistema SEO de posicionament web.

Aquesta segona versió es una miqueta més complicada, ja que hem d’incloure altres aplicacions com les bases de dades de MySQL o el sistema Apache de codi web; unes aplicacions que s’escapen dels coneixements bàsics informàtics i que s’apropen més a l’especialització… Però els nostres alumnes són uns cracks i ho van entendre tot a la primera!

Apps d’edició fotogràfica:

En aquest curs de 8 sessions, els alumnes han conegut un seguit d’aplicacions per smartphone i tauleta com PhotoGrid, PicsArt o Instagram. Aquestes aplicacions més o menys tenen la mateixa base; és a dir, ens permeten crear collages, aplicar filtres o inserir text i adhesius a les nostres fotografies per fer-les molt més divertides i originals.

mosaic diplomes

Com veieu, aquest mes ha estat mogut i productiu! Però tot això no s’acaba aquí; ara el Punt TIC és pren unes merescudes vacances, encara que no deixem en cap moment de pensar noves activitats i cursos per oferir-vos!

L’equip de dinamitzadors i dinamitzadores dels Punts TIC de Sant Feliu us desitgem un bon estiu! Mantingueu-vos informats ja que al setembre tornarem carregats de tecnologia i innovació!!

Per a més informació, truca’ns al 622 88 33 01, envia’ns un correu a telecentre@santfeliu.cat o apropa’t tant a la Torre del Roser (Dll a Dv de 9 a 14h i Dm i Dj de 15 a 19h) o al Punt TIC Palau Falguera (Dm i Dx de 15 a 19h).

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir els comentaris brossa. Apreneu com es processen les dades dels comentaris.